Ten, kto czyta etykiety artykułów spożywczych, na pewno zauważył, że bardzo częstym składnikiem wielu produktów jest syrop glukozowo - fruktozowy.

Co to takiego❓
Syrop glukozowo - fruktozowy (inaczej HFCS, izoglukoza) produkowany jest głównie ze skrobi kukurydzianej i jak sama nazwa wskazuje, składa się z glukozy i fruktozy. Występuje w postaci gęstej i bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy.

Dlaczego jest stosowany❓
Syrop glukozowo - fruktozowy stanowi tańszy zamiennik cukru, jest łatwy w transporcie i rozlewaniu, a także ma małą lepkość. Producenci dodają go do składu, aby poprawić smak, aromat, konsystencję i barwę produktu.
Jednak poza walorami smakowymi, nie posiada on kompletnie żadnych wartości odżywczych.

Gdzie możemy go znaleźć❓
Występuje w składzie m.in. soków, napojów gazowanych i niegazowanych, izotoników, syropów, słodyczy, lodów, dżemów, słodkich alkoholi, płatków śniadaniowych, jogurtów i serków owocowych, ketchupów, gotowych sosów, zup, konserw mięsnych i rybnych, a nawet w wędlinach 😱 Prawda, że długa lista?

Ktoś powie, że niewielka ilość nie zaszkodzi 😏
Wystarczy 1 szklanka napoju słodzonego syropem glukozowo - fruktozowym, aby dostarczyć do organizmu dzienną dopuszczalną ilość cukrów prostych❗️

Jak wpływa on na nasze zdrowie❓
Coraz częściej mówi się, że syrop glukozowo - fruktozowy jest jedną z przyczyn powstawania wielu chorób. Sprzyja on powstawaniu otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, nowotworów, bezalkoholowego stłuszczenia wątroby, anemii, a także osłabienia naczyń krwionośnych i kości.

Powiedz stop ❌
Pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety zanim sięgniesz po jakiś produkt z półki. Słodkie napoje zamień na wodę mineralną, a jogurty owocowe na naturalne + owoce. Zacznij od małych kroków, a na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie 😀