Olej palmowy to produkt powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Jest to olej pozyskiwany z nasion lub miąższu owoców palmy oleistej.

Możemy wyróżnić 3 rodzaje oleju palmowego:
✅ surowy - jest nieprzetworzony, posiada najwięcej substancji odżywczych (m.in. beta karoten, wit. E, K, koenzym Q10). Pomimo dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych nie zwiększa ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne. Jest najrzadziej spotykany na rynku
✅ rafinowany - to olej oczyszczony w wysokiej temperaturze. W trakcie procesu rafinacji traci on wartości odżywcze oraz wytwarzane są szkodliwe dla zdrowia substancje
✅ utwardzony - to najpowszechniej wykorzystywany w przemyśle rodzaj oleju palmowego, gdyż ma niską cenę, wolniej się utlenia i jest odporny na działanie wysokich temperatur. Jest pozbawiony jakichkolwiek wartości odżywczych.

50% składu oleju palmowego to nasycone kwasy tłuszczowe (podobny poziom występuje w tłuszczach zwierzęcych), ok. 40% to kwas oleinowy (jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9), a pozostałe 10% to kwas linolowy (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6).

Nasycone kwasy tłuszczowe mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, zatorów, zawałów serca, nadwagi, otyłości oraz zwiększają poziom "złego" cholesterolu (LDL).

Gdzie możemy znaleźć olej palmowy?
✅ słodycze - czekolada, ciastka, batony, lody, kremy czekoladowe
✅ słone przekąski - chipsy, paluszki, krakersy
✅ gotowe dania, zupy instant, sosy w słoikach i torebkach
✅ margaryny, mix tłuszczowy
✅ pieczywo, gotowe ciasto na pizzę, ciasto francuskie
✅ kosmetyki
✅ leki

Na etykietach produktów spożywczych olej palmowy może występować pod różnymi nazwami:
✅ olej palmowy utwardzony
✅ tłuszcz palmowy
✅ tłuszcz częściowo utwardzony
✅ tłuszcz roślinny utwardzony
✅ tłuszcz uwodorniony
✅ emulgator E471

W związku z tym bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie czytali składy produktów i wybierali te, które mają krótki i dobry skład.