Marnowanie żywności stało się prawdziwym globalnym problemem. Tylko w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie ‼️ Daje nam to niechlubne 5 miejsce w całej Unii Europejskiej.

Co zrobić, aby zmniejszyć ten proces❓ Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad:

1. Rób zakupy z listą
Staraj się zawsze chodzić na zakupy z gotową listą, gdyż dzięki temu w Twoim koszyku wylądują tylko rzeczy, których naprawdę potrzebujesz.

2. Planuj posiłki
Nie musisz od razu układać menu na cały tydzień, ale postaraj się zaplanować swoje posiłki przynajmniej na kilka dni do przodu, w szczególności obiady.

3. Nie kupuj na zapas
Twoja lodówka nie musi być zapełniona po brzegi. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz. Nie daj się również zwieść promocjom w sklepach oferującym 3 produkty w cenie 2 -zastanów się, czy faktycznie aż tyle potrzebujesz i będziesz w stanie to zjeść w terminie przydatnym do spożycia.

4. Zrób porządki w szafkach i lodówce
Uporządkuj produkty według daty ważności i zacznij od spożywania tych z krótszym terminem. Pamiętaj również o ułożeniu produktów w lodówce na odpowiednich do tego półkach, co spowolni ich psucie.

5. Zastanów się zanim wyrzucisz
Jeśli na produkcie widnieje informacja: "najlepiej spożyć do", a termin minimalnej daty ważności już minął, sprawdź organoleptycznie czy produkt nie stracił swoich wartości. W wielu przypadkach nadaje się on dalej do spożycia.

6. Wykaż się kreatywnością podczas gotowania
Nie musisz trzymać się ściśle przepisu, aby przygotować jakieś danie. Jeśli w przepisie masz bakłażana, a w lodówce zalega cukinia, użyj jej w zamian. Smak potrawy może być nieco inny, ale zapobiegniesz zmarnowaniu produktu.

7. Podziel się
Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie przejeść wszystkiego, co zostało Ci po imprezie, spakuj jedzenie i zanieś do jadłodzielni, sąsiadów lub rodziny.

8. Zamrażaj
Możesz zamrażać pojedyncze produkty.